Horní menu

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Život v obci > Turistika a cykloturistika > Turistické cíle v okolí

Turistické cíle v okolí

„Fond mikroprojektů"

 • Obec Stará Ves nad Ondřejnicí má výhodnou polohu s ohledem na různorodost nabídky cílů v blízkém i vzdálenějším okolí.
 • Chcete se toulat po horách? Do Beskyd to je, co by kamenem dohodil.
 • Chcete se nechat okouzlit krásami přírody? Na dohled začíná úchvatná příroda chráněné oblasti Poodří.
 • Toužíte po historických skvostech? Přímo v obci jeden máte, nebo si odskočíte třeba na impozantní hukvaldský hrad.
 • Jste obdivovatelé industriálních výtvorů? Nic jednoduššího – v nedaleké Ostravě a Kopřivnici jich máte velký výběr.

Nejbližší okolí

 • Brušperk (4 km) - je nejbližším městem. Nejvýznačnější osobností kulturní historie města je zdejší rodák, spisovatel Vojtěch Martínek. Návštěvník může zhlédnout expozici Památník V. Martínka. Náměstí Brušperka tvoří barokní domy se zachovaným původním gotickým půdorysem, empírová radnice a stavební dominanta města, barokní kostel Sv. Jiří. Spolu vytvářejí unikátní architektonický celek, nazývaný „Lašský Betlém“. Historické jádro města je vyhlášeno (1992) za městskou památkovou zónu. Historicky cenné jsou také barokní sochy sv. Jana Nepomuckého, sv. Floriána a Boha Otce. 
 • Jistebnické rybníky (3 km) - jistebnickou rybniční soustavu, součást Chráněné krajinné oblasti Poodří, tvoří soubor 28 menších i větších rybníků, oddělených od sebe hrázemi a loukami. Sousedí přímo s katastrem obce a dotýká se Košatky nad Odrou, která je místní částí Staré Vsi. Vodní plochy s porosty rákosu a malými ostrůvky jsou domovem vodního ptactva, proslulý je chov ryb. Mezi rybníky Křivý a Bezruč (největší rybník) vede romantická cesta alejí stařičkých vrb.

Vzdálenější okolí

 • Hukvaldy (17 km) - vesnice nabízí návštěvníkům úchvatnou procházku historickou hradní oborou (457 ha) spojenou s návštěvou jednoho z nejmohutnějších hradů na Moravě, postaveného ve 13. stol. Arnoldem z Hückeswagenu. V budově místní školy se narodil 3. 7. 1854 hudební skladatel Leoš Janáček (1854–1928), po celý život spjatý s rodným Lašskem. Památníkem je Dům L. Janáčka, v obci každoročně probíhá mezinárodní hudební festival Janáčkovy Hukvaldy.
 • Areál Fojtství Kozlovice (19 km) - V 16. a 17. století bylo Fojtství sídlem valašských vojvodů hukvaldského panství, kteří měli na starosti správu salaší s ovcemi na zadních horách. Nově rekonstruovaný areál nabízí několik samostatných trvalých expozic, např. expozici Obecná škola, Dobové učebnice nebo sbírku sakrálních předmětů.
 • Kopřivnice (21 km) – město s 22.000 obyvateli je neodmyslitelně spjato s automobilovým průmyslem a značkou Tatra. Milovníci automobilismu najdou nepřeberné množství pozoruhodných exponátů v proslulém Technickém muzeu Tatra – včetně nejstaršího automobilu v tehdejším Rakousku-Uhersku, kočáru bez koní se jménem „Präsident“ z roku 1897. Na Lašské naučné stezce si návštěvník může kraj prohlédnout z ptačí perspektivy po výstupu na rozhlednu Bílá hora, odkud se otevírá krásný pohled i na sousední Štramberk. 
 • Štramberk (25 km) – malému městečku, pro svou malebnost zvanému „Moravský Betlém“, vévodí zřícenina hradu s válcovou věží zvanou Trúba. Neopakovatelný architektonický unikát představuje urbanistický soubor lidové architektury, valašských roubených chalup z 18. a 19. století, z nichž převážná většina tvoří městskou památkovou rezervaci. Štramberk proslavily perníkové „Štramberské uši“, připomínající vítězství štramberských křesťanů nad mongolským vojskem r. 1241. 
 • Ostrava-Petřkovice (24 km) - na jihovýchodním úpatí vrchu Landek se rozprostírá Hornické muzeum Landek - největší hornické muzeum v České republice. Muzeum bylo otevřeno 4. prosince 1993 na svátek sv. Barbory, patronky horníků. Landek je také světoznámý unikátním nálezem Landecké venuše – 46 mm vysokým torzem ženy vyřezaným z krevele.
 • Dolní oblast Vítkovice(13 km) – v r. 2012 otevřený unikátní turistický cíl, vyhlášený za národní kulturní památku. Návštěvníci si mohou projít průmyslový areál a sledovat výrobu železa od těžby rudy po zpracování ve vysoké peci, v bývalém plynojemu, dnes koncertním sále, probíhají koncerty, dětem slouží expozice Malý svět techniky. 
 • Studénka (16 km) - leží v Chráněné krajinné oblasti Poodří a je obklopena rybníky a loukami se zbytky lužních lesů. Katastrem obce protéká řeka Odra s přirozenými meandry a tvoří krásné přírodní okolí s jedinečnou flórou a faunou. V roce 1970 byla mezi Studénkou a Novou Horkou zřízena přírodní rezervace „Kotvice“, v roce 2009 vznikla přírodní rezervace Bažantula. Ve městě, proslulém výrobou kolejových vozidel, se dnes nachází muzeum, prezentující počátky kolejové dopravy a vagonářské výroby na našem území. Vagonářské muzeum sídlí v budově zámku. 
 • Klímkovice (12 km) - na první pohled zaujmou typickou siluetou bizarní věže kostela a starobylého zámku. Na území katastru Klimkovic, v lesnaté krajině na úpatí Nízkého Jeseníku, v krásné přírodní scenérii s výhledem na panorama Beskyd, se nachází lázeňský areál Sanatoria Klimkovice. Unikátním léčivým zdrojem je jodobromová voda, která obsahuje mimořádně vysoké koncentrace účinných minerálních látek a jódu.
 • Obec Stará Ves nad Ondřejnicí má výhodnou polohu s ohledem na různorodost nabídky cílů v blízkém i vzdálenějším okolí.
 • Chcete se toulat po horách? Do Beskyd to je, co by kamenem dohodil.
 • Chcete se nechat okouzlit krásami přírody? Na dohled začíná úchvatná příroda chráněné oblasti Poodří.
 • Toužíte po historických skvostech? Přímo v obci jeden máte, nebo si odskočíte třeba na impozantní hukvaldský hrad.
 • Jste obdivovatelé industriálních výtvorů? Nic jednoduššího – máte velký výběr mezi Ostravou nebo Kopřivnicí.
 • Přátelům pěší turistiky a cykloturistiky jsou věnovány informace v oddílu Sport – Turistika a cykloturistika, na této stránce naleznete základní nabídku možností pro návštěvníky, toužící po poznání severní části Moravskoslezského kraje.