Horní menu

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Život v obci > Pamětihodnosti > Kostel Sv. Jana Křtitele

Kostel Sv. Jana Křtitele

Stará Ves nad Ondřejnicí fotka kostela, fary

Vedle zámku je kostel druhou historicky nejcennější památkou obce. Jeho vznik je spjat, stejně jako v případě zámku, s rodem Syrakovských. Bohatý stavitel, nejvyšší písař markrabství moravského Ctibor Syrakovský, nechal kostel vystavět v letech 1587 - 1589. Slavnostního svěcení se dočkal zásluhou olomouckého biskupa Stanislava Pavlovského 28. dubna 1591, což dokládá nápis nad hlavním vchodem do kostela.

Kostel je jednolodní stavba s pětibokým závěrem a průčelní kvadratickou věží pevnostního charakteru. Stavbu zevně podpírá řada opěráků, presbytář uzavírá křížová klenba se svorníkem, na němž je vyobrazen erb Syrakovských. Prolínají se zde prvky starší (gotické) s tehdy módními (renesančními). To je pozoruhodné zejména ve srovnání se starším zámkem, postaveným v duchu čisté renesance.

Interiér kostela zdobí především kvalitní sochařské práce neznámých kameníků - renesanční náhrobníky rodu Syrakovských, Jaroše Syrakovského, jeho ženy Kateřiny Petřvaldské a rytíře Ctibora Syrakovského s manželkou Alinou z Víckova.

Opravy interiéru kostela v roce 2000 pomohly odhalit další cenný prvek stavby - renesanční figurální fresku z doby založení kostela, tedy před rokem 1600. Restaurátorské práce, vedené v letech 2001 - 2002, odhalily motiv z Kalvárie s figurami Krista, Árona a Mojžíše.

V těsné blízkosti kostela se nachází barokní budova fary.