Horní menu

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Život v obci > O obci

O obci 

Základní informace

Stará Ves nad Ondřejnicí je obec v Moravskoslezském kraji, ležící jihozápadně od města Ostravy, do jehož okresu spadá. Tvoří ji dvě části – Stará Ves a Košatka. Obec protíná říčka Ondřejnice, která nedaleko ústí do Odry, část obce Košatka je součástí chráněné přírodní oblasti Poodří.

Počet obyvatel 2 932 (k 1. 1. 2023)
Rozloha 18,83 km²
Nadmořská výška 240 m n. m.

Název

Původní doložené jméno vesnice – Bruneswerde se vztahuje k zakladateli obce, olomouckému biskupovi Brunovi ze Schauenburku (Schaumburka). Od 15. století je ves označována vždy jako Stará Ves (německy Altendorf). Přívlastek nad Ondřejnicí je součástí jména obce od roku 1924 z důvodu odlišení od jiných vesnic toho jména, především blízké Staré Vsi u Bílovce.

Základem názvu vesnice Košatka bylo osobní jméno Košata. V nejstarších písemných dokladech je jednotné i množné číslo, možná původní podoba jména vsi tedy byla dvojí – Košatka i Košatky. Od poloviny 18. století se jméno vesnice zapisovalo vždy v jednotném čísle.

Současnost

Díky nedaleké Ostravě a dobrému spojení to mají občané Staré Vsi nad Ondřejnicí blízko na úřady, do škol a zaměstnání, za kulturou, sportem a nákupy, zároveň ale zůstávají ve spojení s přírodou. Stará Ves nad Ondřejnicí je moderní obcí, která se snaží pro své občany vytvořit příjemné místo k životu. Samozřejmostí je vodovod a plynovod, těsně před dokončením je kanalizace. Občanská vybavenost je na velmi dobré úrovni – MŠ a obvodní a dětský lékařlékárnapoštaknihovnahala TJ a hřiště, sběrný dvůr… Bohatý je kulturní, společenský i sportovní život, v obci je aktivní řada spolků a zájmových organizací. Stále je ale co vylepšovat, ať už jsou to rekonstrukce a modernizace veřejných budov, nová výstavba, modernizace veřejného prostranství nebo třeba informovanost.

Osada Košatka nad Odrou

Košatka nad Odrou vznikla v roce 1923 spojením samostatných obcí Velká Košátka a Malá Košátka. Dnes tvoří osadu asi 125 čísel popisných s téměř 400 obyvateli. O jejich spokojenost a zábavu se starají místní spolky, jako jsou Tělocvičná jednota Sokol, SDH Košatka, myslivecké sdružení Soutok Košatka, ale i mnohé další. Z občanské vybavenosti lze zmínit pobočku obecní knihovny, restauraci Odra s bohatě vybaveným kulturním sálem, ale i nedávno vybudovaný volnočasový areál s umělým povrchem, s dětským koutkem a sociálním zázemím, který  slouží nejenom obecním akcím, ale i akcím soukromým. Košatka se pyšní bohatou kulturní a společenskou minulostí, která proslula i v širším okolí. Časté taneční zábavy, divadelní představení, aktivní Sokolstvo, rozličná hudební uskupení, to vše, a nejen to, přitáhlo a okouzlilo také velikány naší národní kultury: Petra Bezruče a Leoše Janáčka, kteří z návštěv Košatky čerpali poučení a inspiraci pro svá díla.