Horní menu

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Život v obci > Spolky > Český svaz včelařů ve Staré Vsi nad Ondřejnicí

Český svaz včelařů ve Staré Vsi nad OndřejnicíZákladní organizace svazu byla založena v roce 1918 jako Včelařský spolek pro Starou Ves a okolí. V 50. letech minulého století byla vytvořena jednotná celostátní organizace - Svaz včelařů. Dnes nese název Český svaz včelařů, zapsaný spolek, Základní organizace Stará Ves nad Ondřejnicí a sdružuje včelaře ze Staré Vsi a Košatky.

Spolek se od svého začátku staral o vzdělání svých členů, propagaci a realizaci ve své době pokrokových včelařských poznatků, předávání praktických zkušeností navzájem a spravování spolkového majetku zapůjčovaného členům. Včelařilo se v obci. Úly měli včelaři umístěné v zahradách u svých chalup a zemědělských usedlostech.

V 70. a 80. letech minulého století se naše organizace zapojila, tak jako většina podobných, do různých společensky prospěšných akcí. Dnes se však naše činnost soustřeďuje opět na čistě včelařskou tématiku. Náplní naší práce je chov včel. I když se jedná o zájmovou činnost pro získávání medu (dříve též vosku), její význam je dnes podstatně širší. Tím, že člověk svou hospodářskou činností v krajině téměř znemožnil přirozenou existenci včel v přírodě, je třeba zajišťovat uměle podmínky pro život včel u nás. Je to především opylovací činnost včel, která je u mnohých rostlin významná a nezastupitelná jinými druhy hmyzu. Včely také zajišťují existenci mnohých druhů rostlin a tím určitou (jistou) ekologickou rovnováhu krajiny.

Naše organizace má nyní 27 členů, kteří v roce 2019 obhospodařovali celkem 227 včelstev. Z toho bylo 166 včelstev umístěno přímo v obcích Stará Ves a Košatka, 36 včelstev v blízkých lesích. V současnosti se u nás se včelstvy nekočuje.

Rádi mezi sebou přivítáme nové zájemce o včelaření, kterým poskytneme rady do eventuální samostatné činnosti.

Kontaktní osoba:

Předseda Ing. Karel Hýl, K Pekárně 578, Stará Ves nad Ondřejnicí

Tel: +420 604 845 611

Český svaz včelařů