Horní menu

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Zpravodajství > Aktuality > Knihovna znovu v zámku a v novém

Knihovna znovu v zámku a v novémVážení občané, milí čtenáři, 

v úterý 7. 11. 2023 jsme pro Vás otevřeli knihovnu v rekonstruovaných prostorách v 1. patře zámku. Přestože se jedná prozatím o první etapu realizace nové knihovny (druhá etapa bude následovat na jaře příštího roku), už nyní je knihovna plně funkční a schopná poskytovat veškeré služby, které návštěvníci od moderní veřejné knihovny očekávají.

Kromě reprezentativního a zároveň uživatelsky příjemného prostředí knihovna nabízí především nadstandardní technické vybavení, které bylo pořízeno díky dotaci na základě výzvy vyhlášené v rámci Strategie komunitně vedeného místního rozvoje MAS Pobeskydí. Předmětem projektu bylo částečně vybavit obecní knihovnu s kuchyňkou technickými prvky. Jedná se o pořízení PC techniky, notebooků, tabletů a čteček knih, multifunkční tiskárny, velkoformátového multifunkčního zařízení pro tisk a skenování, velkoplošné televize, laminátoru včetně technologického zařízení pro balení knih do ochranné fólie, pokladní tiskárny a nakonec lednice v rámci vybavení kuchyňky.

Modernizací interiéru a technického vybavení chceme docílit zvýšení návštěvnosti knihovny a rozsáhlejšího využívání služeb. Chceme oslovit občany všech věkových a zájmových kategorií a reagovat na aktuální potřeby uživatelů.

Pro návštěvníky jsou k dispozici notebooky, připojené k tiskárně. Díky pokrytí Wi-Fi signálem v prostorách knihovny si návštěvníci mohou vyhledat informace, nahlížet do online katalogu knihovny, případně si vytisknout potřebné dokumenty.

Díky elektronickým čtečkám knih a tabletům je knihovna schopna nabízet čtenářům knihy a časopisy nejen v tištěné, ale také v elektronické podobě.

Velkoformátová tiskárna se skenerem posouvá knihovnu nad rámec klasických výpůjčních služeb a nabízí moderní digitalizační centrum, které je k dispozici všem občanům, ale i spolkům a kulturnímu životu.

Nová velkoplošná televize je vítaným prostředkem pro vzdělávání, multimediální prezentace, semináře a besedy.

Modernizací knihovny vznikla možnost navázání široké spolupráce s mateřskou školou, základní školou a školní družinou, společně se tak můžeme podílet na projektech rozvoje čtenářské gramotnosti u dětí. Na druhé straně ale nechceme zapomínat ani na naše starší občany. Příjemné prostředí knihovny s využitím moderní techniky je nyní vhodné například pro přednášky virtuální univerzity třetího věku.

Předpokládáme úzkou spolupráci s kulturní komisí, spolky a místními zájmovými organizacemi tak, aby se knihovna stala komunitním centrem obce. I z tohoto důvodu budou mít návštěvníci možnost malého občerstvení, což určitě ocení jak při návštěvách kulturních a vzdělávacích akcí, tak i v případě jakékoli jiné delší návštěvy knihovny. 

Snahou obecní knihovny bylo přizpůsobit se moderním požadavkům a standardům pro knihovny, které doporučují postupnou přeměnu knihoven z míst, kde se půjčují a vracejí knihy, na moderní komunitní centra. Věříme, že se nám takovouto knihovnu postupně podaří  vybudovat a že se v ní návštěvníci budou cítit příjemně a budou rádi využívat jejích služeb.

Knihovna znovu v zámku a v novém
Knihovna znovu v zámku a v novém
Knihovna znovu v zámku a v novém
Knihovna znovu v zámku a v novém