Ondřejnica - Lašský soubor písní a tanců

Ondřejnica

K chvále rodného Lašska, v pokoře k písním a tancům našich předků, v úctě k lidovým hudcům, tanečníkům a zpěvákům vznikl v roce 1977 ve Staré Vsi nad Ondřejnicí soubor Ondřejnica. Od svého založení se snaží nalézat a oživovat písně a tance svého regionu na jihozápadním okraji Ostravy. Původní dětská skupina místní základní školy přerostla do podoby více než stočlenného souboru.

K souboru patří také Malá Ondřejnica s úspěšnými zpěváčky a tanečníky ve třech věkových skupinách pod vedením Adély Adamusové, Pavly Hranické a Jany Paličkové. Již několik let úspěšně spolupracují s cimbálovou muzikou ZUŠ v Brušperku. Muzikanty vede Věra Ranochová a Dalibor Plaček.

Staroveské zámecké léto

Ondřejnica se zúčastňuje přehlídek a festivalů nejen v České republice, ale i v zahraničí /Francie, Itálie, Sicílie, Anglie, Belgie, Holandsko, Dánsko, Turecko, Bulharsko, Polsko, Slovensko/. Od roku 2004 je spolupořadatelem festivalu Poodří Františka Lýska, který vznikl při oslavách stého výročí narození tohoto významného sbormistra, hudebního pedagoga a sběratele lidových písní na Lašsku.

Soubor se podílel na projektu Tance z Čech, Moravy a Slezska, vydal zpěvník „Hraje a zpívá Ondřejnica“. Muzika a zpěváci spolupracují s Čs. rozhlasem v Ostravě, kde v hudební režii Jana Rokyty vznikly zvukové nosiče Už zmy se dosť nazpivali, Moje Lašsko, Lašské Vánoce a Proskovice je dědina (Ondřejnica v písních Františka Lýska). V ostravském studiu Čs. televize byla natočena jedna z posledních televizních Voniček z domova „o Ondřejnici“. Vystoupení souboru doprovází cimbálová muzika Ondřejnica s primášem Kamilem Šperlínem, vedoucí taneční skupiny je Yvona Voráčová, pěveckým pedagogem Marie Matějová, zakladatelkou souboru Eliška Krejčíčková.

Vedení souboru

Umělecká vedoucí LSPT Ondřejnica: Mgr. Yvona Voráčová
Organizační vedoucí LSPT Ondřejnica - statutární zástupce : Mgr. Pavla Hranická
Vedoucí LSPT Malá Ondřejnica : Mgr. Adéla Adamusová
Členové rady: Eliška Krejčíčková - zakladatelka - vedoucí souboru LSPT Ondřejnica, Otakar Mlčoch

Webové stránky: www.ondrejnica.cz

Aktualizace 5. 5. 2009INFO:

Počet obyvatel: 2 797 (včetně cizinců)
Mužů: 1 373
Žen: 1 404
Výška: 240 m. n. m.
Rozloha: 18,79 km2
Čísel popisných: 750 (Stará Ves)
  130 (Košatka)

Nejčastější příjmení:
Palička, Novobilský a Novobílský

SMS InfoKanal obce Stara Ves n/O

http://www.zs-staravesno.cz

https://www.navstevalekare.cz

                    http://www.policie.cz/sprava-severomoravskeho-kraje.aspx